Adwent 2016

Plan

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2016_Adwent_12Plan.jpgUroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Czwartek II tygodnia Adwentu

Bardzo trudno zaplanować mi nadchodzący czas. Trzeba wybiec w przyszłość, wyznaczyć pewne ramy czasowe, przeznaczyć je na konkretne sprawy i zadania. Rozeznać co jest pilne, ważne, a co może jeszcze poczekać. Poukładać klocki czasu, by zbudować z nich spójny dzień, po którym choć będę zmęczony, to nie będę mógł powiedzieć, że był dniem zmarnowanym.

Oczywiście o wiele łatwiej odpuścić sobie planowanie, żyć na spontanie, jakoś to będzie, coś zrobimy, a coś odłożymy na potem… Nie wiem jak Ty, drogi Czytelniku/Czytelniczko, ale gdy poddam się tej pokusie zwykle kończę dzień z nieprzyjemnym uczuciem, że przeleciał mi on przez palce i właściwie nic konkretnego nie zrobiłem.

Dzisiejsza Uroczystość, Niepokalanego Poczęcia przypomina mi, że Bóg jest Panem Kosmosu, a nie Chaosu. Jego Słowo porządkuje cały świat. Zawsze tam, gdzie wprowadzamy to Słowo w życie, gdzie staje się Ono ciałem, rodzi się ład i pokój. Gdy zaś tego Słowa nie słuchamy, gdy je odrzucamy pojawia się życiowy chaos.

Wszystko, każda chwila życia Maryi, ale także życia mojego czy Twojego została ujęta w tym odwiecznym planie Boga, który chce, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Taki jest Jego odwieczny plan.

Czy ten plan mnie ogranicza? Czy zabiera mi moją wolność? Nie!

Właśnie myśl o tym, że On ma względem mnie konkretny plan, przynosi mi dużo pokoju.

fot. Eric Rothermel

primi sui motori con e-max