Adwent 2016

Cierpliwość

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2016_Adwent_16cierpliwosc.jpgPoniedziałek III tygodnia Adwentu

Dzisiejsza technika przyzwyczaja nas do tego, że wszystko mamy na „jeden klik”. „Klik” i e-mail, albo wiadomość na Messengerze już jest u odbiorcy. Następny „klik” i oglądasz zdjęcia z najodleglejszych zakątków świata. „Klik” i masz podgląd „na żywo” tego, co widzą astronauci na międzynarodowej stacji kosmicznej. „Klik” i zmieniasz kanał w telewizorze… Wszystko dzieje się bardzo szybko i niezauważalnie. Gdy takie nie jest, gdy nie działa natychmiast, od razu, denerwujemy się, czujemy dyskomfort, coś nam „nie gra”.

Ten oczekiwanie szybkiego efektu przenosimy na inne dziedziny życia: na nasze relacje z innymi, na naszą relację z Bogiem, relację do samego siebie. Czytamy poradniki „jak w weekend nauczyć się angielskiego, albo poderwać dziewczynę” i oczekujemy szybkich, błyskawicznych efektów.

Nietrudno się domyślić, że nic z tego wszystkiego nie wychodzi, a w naszym sercu rodzą się tylko frustracje. Nie da się zbudować pięknej relacji z kimkolwiek – nawet z samym sobą, w tempie pendolino.

Pan Jezus w dzisiejszej ewangelii zapytany przez uczonych w prawie i starszych o rację, dla której robi, to co robi, odpowiada im pytaniem na pytanie. Zadaje im takie pytanie, na które oni w swej przewrotności nie mogą odpowiedzieć. Nie chce dać im odpowiedzi, bo jeszcze nie czas na to, jeszcze jest na nią za wcześnie.

Nie wiem dlaczego Bóg w moim życiu działa tak, a nie inaczej i bardzo często Go o to pytam. Dlaczego zrobiłeś to tak? Dlaczego tutaj nic nie zrobiłeś? I oczekuję, że On da mi od razu odpowiedź i to najlepiej taką, która by mnie zadowoliła. A tymczasem nic, pustka, cisza, obłok niewiedzy, pusta tablica.

Choć sam ociągam się w zmianie mojego życia, to jednak nie potrafię cierpliwie czekać na Boże odpowiedzi, na zmiany w innych…Piękno rodzi się bardzo powoli i wymaga wielkiej cierpliwości.

Adwent to dobra okazja by uczyć się cierpliwości, względem Boga, innych, ale też siebie, aby mogło w nas narodzić się Piękno, na które czekamy

foto: Angelina Litvin

primi sui motori con e-max