#JednoSłowo 2017

Wzrost

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_27_01_17.jpgPiątek 3 tygodnia zwykłego

Św. Marek jako jedyny przekazuje nam przypowieść Jezusa o Królestwie Bożym podobnym do nasienia wrzuconego w ziemię (Mk 4, 26 – 34). Choć rolnik zasiewa ziarno, to jednak nie ma zbyt dużego wpływu na tę wewnętrzną siłę, która jest w nim ukryta. To Bóg daje siłę do wzrostu. Rolnik może stworzyć odpowiednie warunki, by ziarno wydało obfitsze plony. Może zadbać o ziemię, albo też pozwolić by porosła ona chwastami. Ale nie ma wpływu na tę wewnętrzną siłę, która pcha ziarno do wzrostu.

Co więcej, dzieje się to tak niedostrzegalnie, że nie jesteśmy w stanie tego wzrostu zauważyć. Dopiero pewna perspektywa czasowa pozwala nam zobaczyć, że ziarno rośnie, niezależnie od tego, czy śpimy, czy czuwamy.

Doświadczamy wielu sytuacji, które zdają się hamować nasz rozwój. Narzekamy na nie, ubolewamy, upadamy pod ich ciężarem. Czasem zdaje się nam, że świat właściwie się kończy, bo sytuacja jest kompletnie bez wyjścia. Dzisiejsze Słowo przypomina nam, że Królestwo Boga nieustannie wzrasta, choć nasza krótka ludzka perspektywa utrudnia nam zobaczenie tego. Bóg obejmuje swoim panowaniem coraz to nowe obszary naszego życia, choć nieprzyjaciel nieustannie walczy, by Mu w tym przeszkodzić. Ziarno zostało wrzucone w ziemię i nieustannie wzrasta.

Człowiek wierzący, to ten, kto nie traci nadziei na wzrost piękna i dobra, nawet jeśli musi ono przebijać się przez zwały naszych grzechów, głupoty, cierpienia  (zob. Hbr 10, 32 - 39). Jak przebiśnieg… Królestwo Boga rośnie...

primi sui motori con e-max