#JednoSłowo 2017

Zakalec

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Czerwiec_06_06_2017.jpgWtorek 9 tygodnia zwykłego

Żadna gospodyni domowa go nie lubi, ale nawet najlepszej może się takowy zdarzyć. Właściwie nie wiem co jest jego przyczyną – teorii babcinych i tych naukowych na ten temat jest kilka. Ciasto pięknie rośnie w piekarniku, a gdy się je wyciągnie i przekroi okazuje się być zakalcem.

Podejmujemy w naszym życiu wiele różnych dobrych działań. Staramy się być jak najbardziej „zjadliwymi” dla innych. „Doprawiamy, słodzimy, mieszamy” by ludzie nas przyjęli, by cieszyli się naszą obecnością. I nie ma w tym w sumie nic złego. Przecież to, jacy jesteśmy wpływa na innych, nie żyjemy na samotnej wyspie.

Ale dopiero tak naprawdę piec trudnych doświadczeń, przeciwności ukazuje to, co w nas siedzi, czy nadajemy się do spożycia, czy nosimy w sobie zakalec.

Tobiasz ślepnie, jego żona wystawia go na pokusę zwątpienia w Bożą opiekę, faryzeusze wystawiają Jezusa na próbę… nie łudźmy się, że nas podobne sytuacje ominą.

Dobrze jednak popatrzeć na nie jako na okazję do zobaczenia, co kryje się we mnie. Dobrze koresponduje z tym fragment z nauk duchowych św. Doroteusza, opata, które dziś czytamy w brewiarzowej Godzinie Czytań.

Może się też zdarzyć, że ktoś zachowujący - jak sam mniema - zupełny spokój i skupienie, czuje się dotknięty obraźliwym słowem brata. Sądzi zatem, iż słusznie gniewa się mówiąc: Gdyby nie przyszedł, nie ubliżył mi i nie rozgniewał, nie popełniłbym grzechu. 

Jest to oczywiście złudzenie i fałszywe rozumowanie. Czyż ten, kto wypowiedział kilka słów, rzeczywiście przyniósł niepokój i wzburzenie? On ujawnił to, co już było w człowieku, aby jeśli zechce, mógł czynić pokutę. Taki człowiek podobny jest do chleba pszennego, o pięknym wyglądzie, który po rozłamaniu ukazuje swe zepsucie. Sądził, iż jest pełen pokoju, ale wewnątrz kryły się namiętności, o których nie wiedział. Niech tylko przyjdzie brat i powie słowo, a natychmiast ujawnia się zepsucie i brud ukryty w sercu. Dlatego jeśli człowiek taki pragnie dostąpić miłosierdzia, niechaj żałuje, niech się oczyści, niech się udoskonali, a wtedy zobaczy, iż należy raczej dziękować bratu, który stał się powodem tak wielkiego pożytku.

Chcesz sprawdzić, co kryje się w twoim sercu? Poczekaj cierpliwie i proś byś nie okazał się zakalcem.

primi sui motori con e-max