#JednoSłowo 2017

Koszty

Wtorek 11 tygodnia zwykłego

Jeśli mówić o jakiś „tematach tabu”, o których wszyscy rozprawiają w Kościele, to bez wątpienia są nim pieniądze. Bo czy chcemy tego, czy nie z jednej strony są nam potrzebne do życia i do funkcjonowania, a z drugiej – kuszą i bardzo łatwo dać się im opanować.

Św. Paweł pisze dziś do Koryntian, prosząc ich o wsparcie finansowe dla działalności misyjnej Kościoła. Robi to tak delikatnie  i tak subtelnie, że łatwo może czytelnikowi umknąć właściwy sens. Już w tamtych czasach finanse musiały być drażliwą kwestią.

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Czerwiec_20_06_17.jpgOfiarę, do której zachęca korynckich chrześcijan, nazywa łaską i współdziałaniem w głoszeniu Ewangelii. A jednocześnie ich ofiarność jest próbą miłości do Kościoła i do Jezusa. Cały czas i księża i wierni musimy ćwiczyć się w taki myśleniu o finansach Kościoła. Że pieniądze są narzędziem dzieł miłości względem Boga i człowieka.

Patrząc teraz na Ewangelię, możemy lepiej zrozumieć, że każda miłość kosztuje. Że ten kto kocha, ponosi koszty. Że czasem właśnie miłość prowadzi człowieka do całkowitego ubóstwa, oddania się w całości…

Mówię, że kocham Boga, że kocham ludzi… a ile mnie to kosztuje? Tam gdzie nie ma kosztów, tam zwykle jest tandeta…

primi sui motori con e-max