#JednoSłowo 2017

Zachwyt

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Wrzesien_09_09_17.jpgSobota 22 tygodnia zwykłego

Szabat, siódmy dzień tygodnia, dzień w którym Bóg po sześciu dniach stwarzania, odpoczął. Oczywiście, to pewna antropomorfizacja, bo przecież Bóg nie jest człowiekiem i się nie męczy, nie potrzebuje odpoczynku. Ale jednak autor księgi Rodzaju pisze o odpoczynku Boga w tym dniu.

Myśląc o odpoczynku, często mamy na myśli „słodkie” lenistwo, leżenie brzuchem do góry i ewentualne przerzucanie kanałów w telewizorze. Ale odpoczynek Boga, o którym mówi księga Rodzaju i do jakiego jesteśmy zachęcani, jest czymś więcej. 

Odpoczynek Boga jest zachwytem nad tym wszystkim co stworzył. Jak artysta po ukończeniu swego dzieła robi krok do tyłu i z zadowoleniem wydaje westchnienie zachwytu. Taki ma być nasz szabat. Mamy zachwycić się dobrocią Boga, który nieustannie podtrzymuje nasze życie, opiekuje się nami w każdej chwili, zachwycić się wielkością Jego stworzenia, Jego troski o mnie. Największym wyrazem tej opieki i troski było dzieło odkupienia naszych grzechów, o którym pisze św. Paweł do Kolosan  (1, 21 – 23). Ale Bóg troszczy się nawet o tak błahe sprawy jak o to, byśmy mieli co jeść, byśmy nie chodzili głodni (dzisiejsza ewangelia).

Jutro niedziela. Albo nawet już dziś, po południu – gdy wszystko co trzeba było zrobić, zostanie zrobione. Znajdź chwilę na to by usiąść, uklęknąć albo pójść na spacer i razem z Bogiem zachwycić się nad tym wszystkim, co razem udało się Wam zdziałać w minionym tygodniu. Przecież On podtrzymuje całe Twoje życie (zob. refren dzisiejszego psalmu).

primi sui motori con e-max