#JednoSłowo 2017

Inni

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Wrzesien_24_09_17.jpg25 niedziela zwykła A

Bardzo łatwo i niepostrzeżenie wpadamy w pułapkę porównywania się z innymi ludźmi. Dlaczego pułapkę? Bo zwykle prowadzi ono do zazdrości, frustracji, niezdrowej rywalizacji, wyścigu szczurów. Ten ma lepszy samochód, ta lepiej się ubiera, sąsiedzi mają lepiej urządzone mieszkanie, ten dostał podwyżkę w pracy, a ja zostałem pominięty…  Ci inni stają się w ten sposób dla mnie zagrożeniem, kimś z kim należy walczyć. Doskonale znamy takie przypadki. Dla niektórych ta walka staje się motorem napędowym całego życia. Starają się zrobić wszystko, co możliwe, żeby być lepszym od innych. I boleśnie przeżywają sytuacje, w których osiągnięcie tego celu okazuje się być niemożliwe. „Inni” to słowo klucz, które pozwala nam także zrzucić brzemię odpowiedzialności za własne decyzje – zwykle te błędne.

Ale to słowo jest także znakiem ucieczki przed sobą, przed prawdą o tym kim jestem i co posiadam. Zawsze przecież będzie ktoś lepszy lub gorszy ode mnie. I mogę stracić całe życie zajmując się innymi, zamiast pielęgnować i rozwijać to, co mam, kim jestem, zamiast podjąć pracę nad swoimi wadami i przekuwać je w cnoty, z których będą mogli skorzystać inni.

Doskonale to pokazuje dzisiejsza Ewangelia. Właśnie porównywanie się z innymi, z tymi, którzy pracowali krócej, a otrzymali taką samą zapłatę, powoduje, że robotnicy pracujący cały dzień przestali dostrzegać dobro, które otrzymali od Właściciela winnicy. Skoncentrowali się na tym, co (jak się im wydawało)  im zabrano, a nie na tym, co otrzymali. Jakaż to przewrotna forma egoizmu, zapatrzenia w siebie.

Zobacz dzisiaj jak wiele otrzymałeś, jak bardzo jesteś obdarowany, jak wiele dobra i zdolności możesz rozwijać, by potem się nim dzielić. Zobacz też jak nad wieloma sprawami musisz jeszcze popracować, jak wiele wymaga zmiany i korekty. Po prostu stań dziś w prawdzie o sobie. Podziękuj za to, co masz i weź się do roboty nad tym, co trzeba zmienić. Naprawdę nie będziesz się nudził.

Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko. Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a ten się nad nim zmiłuje, i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu.

Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami, mówi Pan. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje nad waszymi drogami i myśli moje nad myślami waszymi (Iz 55, 6 – 9)

P.S. Nie oznacza to bynajmniej, że inni nie mają nic do powiedzenia na mój temat. Przecież właśnie to, ci inni jak zwierciadło pokazują nam nad czym jeszcze trzeba popracować, gdzie jeszcze wymagamy korekty. To inni motywują nas do pracy, do zmiany, do rozwoju. Dzisiaj jednak bardziej chciałem Ci pokazać, że porównywanie z innymi może pozbawić nas widzenia tego, co najważniejsze. Dobroci, którą Bóg nas obdarza. Każdego dnia!

primi sui motori con e-max