#JednoSłowo 2017

Pustka

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Pazdziernik_13_10_17.jpgPiątek 27 tygodnia zwykłego

Kiedy myślimy o pracy nad sobą, o nawróceniu to mam wrażenie, że zwykle mamy na myśli pozbycie się naszych wad, jakiś zastarzałych grzechów, złych nawyków. I jest to na pewno bardzo ważny element naszej duchowej drogi.

Ale dziś Jezus przypomina nam dziś w Ewangelii fundamentalną zasadę, która pokazuje błędność takiego rozumowania. Co więcej zasadę tę po wiekach potwierdziły również badania naukowe. A mianowicie, że natura ludzka nie znosi pustki. To ta przypowieść Jezusa o człowieku, który wprawdzie pozbył się ze swego serca złego ducha, ale miejsca po nim niczym nie zapełnił, co spowodowało, że bardzo szybko wrócił do punktu wyjścia, a nawet jeszcze bardziej pogrążył się w grzechu.

W połowie XX wieku badania z dziedziny psychologii dowiodły, że tak naprawdę nie da się pozbyć złych nawyków. Gdyby wyobrazić sobie nasze serce jako las, to nawyki (dobre i złe), które wyrabiamy czasem przez długie lata, są leśnymi ścieżkami wydeptanymi przez zwierzęta. Czasem nieco zarastają, ale generalnie łatwo je odnaleźć i z nich skorzystać. Nie mogę pozbyć się tych wydeptanych ścieżek złych nawyków w moim sercu, ale mogę je zastąpić ścieżkami nawyków dobrych. Złych nawyków, które w duchowości nazywamy wadami, nie można się skutecznie pozbyć. Można je jednak zastąpić nawykami dobrymi, które duchowość chrześcijańska nazywa cnotami.

Nasze serce nie znosi pustki. Jeśli skoncentruję się wyłącznie na pozbywaniu się swoich wad, ale nie będę wypracowywał w ich miejscu cnót, bardzo szybko się zniechęcę i prędzej czy później sam zobaczę, że mój stan jest o wiele gorszy niż wcześniej. 

Dziś zakończenie rocznicy 100-lecia objawień Maryi w Fatimie. Maryja nieustannie wzywa nas do pokuty, do nawrócenia, do odwrócenia się od naszych grzechów. To wezwanie wybrzmiewa mocno w dzisiejszej Ewangelii i w dzisiejszym pierwszym czytaniu. Ale to wezwanie do nawrócenia, jest również wezwaniem do wypełnienia naszego życia dobrem, którego zawsze jest za mało.

primi sui motori con e-max