#JednoSłowo 2017

Wyścig

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Listopad_04_11_17.jpgSobota 30 tygodnia zwykłego

Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.

Co jakiś czas internet obiega nagranie z otwarcia jakiejś galerii handlowej, supermarketu albo z dnia rozpoczęcia wyprzedaży. Tłumy ludzi pędzące na złamanie karku by kupić produkty z oferty specjalnej. Kto pierwszy ten lepszy. Za każdym razem gdy widzę takie nagrania mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony ten owczy pęd jest śmieszny, ale z drugiej – jest w nim coś tragicznego.

Jest to jakieś zobrazowanie dzisiejszej Ewangelii o zaproszonych na ucztę, którzy pchają się by zająć jak najlepsze miejsca.

W codzienności taka postawa objawia się zawsze wtedy, gdy życiowo próbujemy się ustawić, albo bardziej wszystko i wszystkich ustawić „pod siebie”. Wybić się, osiągnąć sukces – za wszelką cenę, nie licząc się z nikim i z niczym. Zająć pierwsze miejsce. Tego przecież jesteśmy uczeni od małego, że trzeba być zwycięzcą.

Jak bardzo przeżywamy wszystkie te wszystkie sytuacje, gdy okazuje się, że jednak nim nie jestem, że nie znam się na wszystkim, że ktoś wie więcej ode mnie, potrafi coś więcej, zna się na tym lepiej.

Zastanawiam się skąd się bierze ten pęd do „życiowych pierwszych miejsc”?

Może z tego, że nie widzimy, nie doceniamy i nie wykorzystujemy tego miejsca, które przeznaczył dla nas w życiu Bóg. To miejsce przy stole życia, przy Jego stole jest dla mnie zarezerwowane. Nie muszę się pchać, niszczyć i deptać innych. Mam swoje miejsce w sercu Boga, którego nikt mi nie może zabrać: Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.

Ale ten dar miejsca w sercu Boga jest również wezwaniem – zadaniem, które mam do wykonania.

Pędzimy by zająć jak najlepsze życiowe miejsca, a ociągamy się z dobrym wypełnieniem tego powołania, które dał mi Bóg. A Bóg chce, żebyśmy przede wszystkim pędzili wypełnić Jego wolę względem nas. Każdego dnia. Na swoim miejscu. Wykorzystując to wszystko co nam daje – a jest tego naprawdę wiele. I Bóg gwarantuje, że nigdy nam tego nie odbierze. Być pierwszym w wyścigu odpowiadania na Boże dary.

 

primi sui motori con e-max