#JednoSłowo 2017

Koszty

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Listopad_08_11_17.jpgŚroda 31 tygodnia zwykłego

Może dziwić to dzisiejsze zestawienie fragmentów czytań (Rz 13, 8 – 10 i Łk14, 25 – 33). Najpierw św. Paweł pisze o miłości bliźniego, w której zawierają się wszystkie przykazania. Potem słyszymy Jezusa, który mówi o nienawiści do właściwie wszystkich… ze względu na miłość Boga. W tych dwóch fragmentach mamy bowiem ukryte największe przykazanie: Miłości Boga i bliźniego.

Intrygujące szczególnie są słowa Jezusa i przypowieści, których używa by skomentować wezwanie do radykalnego odcięcia się od innych. Chce nam powiedzieć, że miłość kosztuje. Jest czymś kosztownym, drogocennym i dlatego musi kosztować. Jeśli moja miłość do Boga, do bliźniego czy do samego siebie przychodzi mi zbyt łatwo, zbyt tanio, to może trzeba zapytać, czy rzeczywiście jest ona miłością?

Obraz budowniczego wierzy, pokazuje, że miłość to coś co się buduje. Trzeba być niezwykle roztropnym (dobrze szacować koszty), kiedy wkraczamy na teren budowania miłości.

I trzeci obraz, to obraz walki. Bo o miłość trzeba także walczyć. Walczyć z samym sobą, ze swym egoizmem, zachciankami, niedojrzałością. Trzeba miłości bronić, by inni jej nie rozszarpali.

primi sui motori con e-max