#JednoSłowo 2017

Prostota

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Listopad_13_11_17.jpgPoniedziałek 32 tygodnia zwykłego

Mniej lub bardziej świadomie, myśląc o Kościele (jakkolwiek go rozumiemy) chcemy by była to wspólnota idealna, ludzi bez grzechu. Piękna to idea, ale tylko idea. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że Jezus był świadomy, że wspólnota, którą zakłada idealną nie będzie. Dlatego mówi o zgorszeniu, które na pewno się pojawi i odpowiedzialności za nie. Dlatego też mówi o umiejętności upominania i przebaczania. Wspólnota Kościoła nie była i nie jest idealna, bo jej członkami są zwykli ludzie.

Trudne to wszystko do uniesienia w codzienności. Rodzi to dużo napięć, które trudno unieść. Możemy próbować je jakoś wytłumaczyć, wyjaśnić, usprawiedliwić. Okazuje się jednak, że często te wszystkie ludzkie próby wyjaśnień prowadzą nas donikąd, a człowiek zaczyna się coraz bardziej wikłać w emocje i pytania bez odpowiedzi.

Czy Bóg ma jakąś odpowiedź na to wszystko? Dzisiejsza Liturgia Słowa zaczyna się i kończy wezwaniem do prostoty wiary: Myślcie o Panu właściwie i szukajcie Go w prostocie serca! Wzywa autor księgi Mądrości. A uczniowie proszą Pana: Dodaj nam wiary. Nie łatwowierności, nie naiwności, ale wiary, która jest świadoma tego, że Bóg zna nas lepiej niż my sami i potrafi nas przeprowadzić przez najtrudniejsze doświadczenia: Prowadź mnie, Panie, swą drogą odwieczną. 

 

primi sui motori con e-max