Adwent 2017

Gwałtownik

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Grudzien_14_12_2017.jpgCzwartek II tygodnia adwentu

To niesamowite jaką godność otrzymaliśmy od Boga poprzez sakrament Chrztu świętego. Jesteśmy dziećmi Bożymi! Chyba tak do końca nie rozumiemy i nie doceniamy doniosłości tego faktu, bo zwykle przechodzimy nad tą prawdą bardzo szybko do porządku dziennego. Jakby się nic nie wydarzyło.

Jezus nazywa dziś Jana Chrzciciela największym spośród tych, którzy narodzili się z niewiasty (czy odnosi nas tutaj do pierwszej niewiasty – Ewy, matki żyjących?). Ale zaraz potem mówi, że jednocześnie jest on najmniejszy w królestwie niebieskim. Bo najmniejszy, który do tego królestwa należy, kto narodził się nie z ciała, ale z wody i z Ducha Świętego, jest większy niż Jan.

To jest tak wielka godność i tak doniosła prawda, tak wielka wartość w niej ukryta, że nieustannie jest atakowana przez złego ducha. Zły duch mając bowiem lepsze niż człowiek poznanie (bo jest duchem), lepiej zdaje sobie sprawę z wartości tej prawdy niż my sami! Dlatego też Jezus mówi, że potrzebni są ludzie gwałtowni. Gwałtownicy, którzy będą mieli w sobie dość odwagi, siły i determinacji by obronić to, co Bóg dał nam najcenniejszego.

Potrzebuję ducha Bożego gwałtownika w sobie, by walczyć o to, co piękne i dobre Bóg we mnie złożył. Adwent więc to czas zmagania, walki o swoje serce, czas pracy nad sobą, wykorzeniania wad: prostujcie ścieżki dla Pana!

Siła do tej pracy nie płynie ode mnie samego. Jej źródłem jest zaufanie Bożej pomocy, co przypomina nam dziś Izajasz i psalmista. Bóg daje siłę, ale praca, a właściwie walka – to moje zadanie!

primi sui motori con e-max