Adwent 2017

Stary

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Grudzien_19_12_2017.jpg19 grudnia

Po czym to poznam, bo jestem już stary i moja żona jest w podeszłym wieku.

Są różne oblicza starości, z którymi osoby starsze muszą się zmagać każdego dnia. Dotykają one różnych sfer naszego życia, potęgują ograniczenia naszego ciała, które nie jest już tak sprawne jak kiedyś i choć pamiętamy jak to onegdaj bywało, już pewne sprawy są nie dla nas itd. itp.

O wiele jednak bardziej dotkliwa od starości ciała jest starość ducha, która dotyka czasem nawet ludzi bardzo młodych. Jej przejawami jest swoista oziębłość serca i zniechęcenie, niezdolność  do przemiany myślenia, przełamania utartych schematów, niewiara w możliwość zmiany, zgorzknienie aż do  dekadencji. Taka starość dotyka ludzi w różnym wieku.

Kiedy Gabriel ukazuje się Zachariaszowi w świątyni, ten nie potrafi przyjąć anielskiego posłania. Nie mieści się ono w jego głowie. Przyzwyczajony i w jakiś sposób pogodzony ze swoją starością w tym momencie nie jest w stanie przyjąć Ewangelii – Dobrej Nowiny o tym, że Bóg chce przemienić jego życie, że chce dać mu nowe życie. To po ludzku nie mieści się w jego głowie. Nie jest w stanie przyjąć czegoś, co przekracza jego utarte schematy.

Niezależnie od tego ile mam lat mogę duchowo być człowiekiem starym, albo pełnym młodości. Młodość ducha przejawia się między innymi w otwartości na to wszystko, co przygotował dla mnie Bóg, otwartości na nowe, które Bóg chce mi ofiarować już dziś, zaufaniu Bożemu prowadzeniu. W te święta, które przed nami, Bóg chce zrodzić w moim sercu Nowe Życie – jeśli tylko z wiarą Mu na to pozwolę. Możliwe, że zewnętrznie niewiele się zmieni – jeśli jednak przyjmiemy z wiarą to Słowo, które Bóg nam posyła, nasze serce zacznie żyć na nowo.

 

primi sui motori con e-max