WielkaNoc 2017

Bliźniak

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Kwiecien_23_04_17.jpgII Niedziela Wielkanocna – Święto Miłosierdzia Bożego

Kilka dni temu jadąc samochodem, słuchałem w radiu Doxa audycji o bliźniętach. Zaproszone do studia bliźnięta w różnym wieku, jak też ich rodzice podkreślali niezwykłą więź łączącą dzieci, które od pierwszej chwili istnienia są razem. Mówili o swego rodzaju współodczuwaniu, którego doświadczają bliźniaki, nawet mimo odmienności płci czy charakterów.

Świętemu Tomaszowi Ewangelia nadaje przydomek Dydymos, tzn. bliźniak. Ciekawe, że nigdzie w Ewangelii nie znajdujemy wzmianki o tym drugim bliźniaku – siostrze, bądź bracie św. Tomasza. Choć jest bliźniakiem, to cały czas występuje sam.

To miejsce obok Tomasza, jest miejscem dla mnie. To ja jestem bliźniakiem Tomasza. Dlatego w jego postawach, jego słowach mogę odnaleźć siebie.

W jego „nie uwierzę, jeśli nie dotknę” mogę odnaleźć moje pragnienie doświadczenia spotkania ze Zmartwychwstałym, zanurzenia się w Jego rany, doświadczenia Jego miłosierdzia (przecież miłosierdzie to właśnie wejście w Jego rany). Któż z nas nie ma takich pragnień? Właśnie to pragnienie napędza Tomasza do zadawania pytań, do poszukiwania prawdy, do szukania Boga. Nie ma się co bać tych pytań i wątpliwości, które tak często dotykają moje serce, ale z odwagą i ufnością szukać na nie odpowiedzi. Bóg nie zostawia naszych pytań bez odpowiedzi, ale „po ośmiu dniach” daje nam wiarę, a nawet pewność, która pozwala powiedzieć jak nasz brat Tomasz: „Pan mój i Bóg mój”.

primi sui motori con e-max