Wielki Post 2017

Złoto

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Marzec_9_03_17.jpgCzwartek I tygodnia Wielkiego Postu

Głównym tematem, który wręcz narzuca się czytelnikowi dzisiejszych czytań, jest wytrwała modlitwa. Królowa Estera prosi Boga o mądrość w spotkaniu z królem, w czasie którego ważyć się będą losy jej i całego narodu. Pan Jezus mówi, byśmy nie przestawali Boga prosić. Ta nieustanność, natarczywość w polskim przekładzie bardziej wybrzmiewa z kontekstu całego fragmentu. W greckim oryginale już forma trybu rozkazującego czasu teraźniejszego czasowników wskazuje na to, że mamy prosić nie tylko wtedy, gdy sprawa będzie pilna, ale mamy prosić „zawsze”. Mamy być wręcz natrętni w proszeniu.

Zaciekawiło mnie, że lekcjonarz łączy te przypowieści Jezusa o nieustannej modlitwie z tzw. złotą regułą etyczną. Jej postać negatywna (Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe) jest znana właściwie we wszystkich systemach religijnych i filozoficznych. Choć jak najbardziej jest ona i wtedy słuszna, jednak pobrzmiewa w niej pewien minimalizm. Właściwie wystarczy się powstrzymać od działania, żeby nie zrobić drugiemu krzywdy.

Jezus jednak chce czegoś więcej od nas. Nie chce naszej inercji, życiowej bierności. O byciu chrześcijaninem nie decyduje to, czego nie robimy, ale to co robimy i jak żyjemy. Jezus wzywa nas do nieustannej i czynnej miłości względem Boga (właśnie dlatego mówi wcześniej o modlitwie) i człowieka. Nie mamy tylko nie krzywdzić ludzi. Mamy ich zawsze, stale kochać (nawet jeśli nasze uczucia mówią co innego… ale to już opowieść na jakiś inny dzień).

Najpiękniejsze złote precjoza wymagają wielu godzin pracy i zaangażowania ze strony jubilera. Ewangeliczna złota zasada postępowania, to narzędzie, które ma nam pomóc w wielkopostnej pracy nad sobą. Aby nasze życie rzeczywiście się zmieniło.

primi sui motori con e-max