Wielki Post 2017

Skleroza

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Marzec_23_03_17.jpgCzwartek III tygodnia Wielkiego Postu

Kiedy zdarzy się nam o czymś zapomnieć, mówimy żartem „mam sklerozę". Nie zdajemy sobie często nawet sprawy, o jakiej poważnej chorobie mówimy. Jej nazwa pochodzi od greckiego skleros tzn. twardy. Twardniejące w tętnicach złogi wapniowo – cholesterolowe powodują ich zatykanie, ograniczając w ten sposób przepływ krwi. Zmniejsza się dotlenienie mózgu, co prowadzi do obumierania neuronów i różnych zaburzeń neurologicznych.

Objawy sklerozy są przeróżne, począwszy od tych przysłowiowych zaników pamięci, poprzez ogólną ospałość, niechęć do ruchu, do kontaktu z innymi. Bardzo często zmianie ulega również charakter – chory staje się egoistyczny, bezwzględny. Mogą pojawić się także zaburzenia w mówieniu, wykonywaniu prostych czynności, ogólne otępienie. Bardzo poważna choroba… zarówno dla osoby nią dotkniętej jak również dla jej bliskich.

Czytam dzisiejszą liturgię Słowa i mam wrażenie, że podobnych objawów możemy doszukać się również w sklerozie duchowej, w owej zatwardziałości serca, którą gromi dziś Jezus u faryzeuszów i uczonych w piśmie.

Jeremiasz mówi o „krótkiej pamięci” narodu wybranego. Zapomnieli o tym, co Bóg dla nich zdziałał, jak się nimi opiekował. Prorok mówi również o pysze, która wyrażała się w odwróceniu się od Bożych nakazów i życie według własnego widzimisię… (chory staje się egoistyczny i bezwzględny). Izrael nie słucha tego, co mówią Boży posłańcy.

Kolejnym objawem jest także nie mówienie o tym, co Bóg robił i robi dla nich. Nie chcą tego zobaczyć, całą zasługę przypisują samym sobie. To też jest skleroza.

W końcu ta modelowa wręcz przewrotność rozmówców Jezusa, odwracanie „kota ogonem”, doszukiwanie się w dobru zła…

Skleroza ciała jest chorobą starości. Skleroza serca grozi nam w każdym wieku. Można mieć młode ciało, ale serce stwardniałe i przewrotne. Bóg chce nam wyjąć serce z kamienia i dać nam serce nowe, z ciała. Ten przeszczep, jak każdy inny, wymaga mojej zgody… na całkowitą zmianę życia.

primi sui motori con e-max