Wielki Post 2017

Działa

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Marzec_29_03_17.jpg

Środa IV tygodnia Wielkiego Postu

Deizm to pogląd religijno – filozoficzny, który przedstawia Boga jako „wielkiego zegarmistrza”. W wizji tej, Bóg stworzył, „skonstruował” świat z dokładnością wielkiego zegara, gdzie wszystko ze sobą współgra. Nakręcił ów zegar, puścił wahadło w ruch i przestał się nim interesować. Zostawił go samemu sobie. Wizja ta ma swoje źródło w człowieku, który doświadczony cierpieniem zaczął pytać „Gdzie jest Bóg? Dlaczego na to pozwolił? Dlaczego do tego dopuścił? Dlaczego nie zaingerował wtedy, gdy Go wzywałem?”.

I choć taka wizja wydaje się być nieco absurdalna, to jednak bardzo mocno wpływa ona na nasze myślenie o miejscu i obrazie Boga w naszym życiu. Jakie są bowiem konsekwencje tej wizji? Ano takie, że jeśli Bóg zostawił świat samemu sobie po stworzeniu, to znaczy, że ja – człowiek, muszę sam się wszystkim zająć, sam muszę zrobić wszystko, by ten zegar świata działał, sam muszę naprawiać powstające w wyniku eksploatacji. Bez mojego zaangażowania nic się nie wydarzy, zegar się zatrzyma, świat się skończy. Znaczna część naszej codziennej aktywności ma swoje źródło w braku wiary w Boże działanie i w Bożą opiekę! „Przecież nikt za mnie tego nie zrobi!”

W takiej wizji Boga mocno wybrzmiewa narzekanie Narodu Wybranego w niewoli babilońskiej, o którym pisze dziś Izajasz… „Mówił Syjon: Pan mnie opuścił, Pan o mnie zapomniał…” Odpowiedź Boga na to wzdychanie jest jednoznaczna: „Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie!” A Jezus dopowiada jeszcze mocniej: „Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam”. Niech to słowo Jezusa mocno w nas wybrzmi: „Ojciec mój DZIAŁA aż do tej chwili…”! Nie zostawił świata, ciebie, samemu sobie! On jest i działa!

Pozwolić Bogu działać – to jest zadanie na dziś, jutro… Zrobić krok do tyłu i z wiarą i ufnością pozwolić Mu działać!

Czy oznacza to życiową bierność? Absolutnie nie!

O co więc chodzi, najlepiej chyba opisał św. Ignacy z Loyoli w krótkim i prostym do zapamiętania zdaniu: „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie”. 

primi sui motori con e-max