Wielki Post 2017

Tablice

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2017_JednoSlowo_Kwiecien_03_04_17.jpgPoniedziałek V tygodnia Wielkiego Postu

Kilka lat temu przygotowując kazanie do dzisiejszej Ewangelii trafiłem na komentarz biblijny, który całkowicie zmienił moje spojrzenie na ten fragment. Miałem wbite mocno do głowy, że Pan Jezus pisze palcem po gołej ziemi, a właściwie palcem po piachu (jak przedstawił to Mel Gibson w „Pasji”).
 Tymczasem autor komentarza przypomina, że scena rozgrywa się na dziedzińcu świątyni, który był wyłożony kamiennymi płytami, a nie wysypany piachem. Oznacza, to więc, że Pan Jezus pisze palcem po kamiennych tablicach. 
Taki obraz odnosi nas zaś do pisanych Palcem Bożym kamiennych tablic Dekalogu, które Mojżesz otrzymuje na Synaju. 
Tym prostym gestem Jezus, wskazuje na Boże Przykazania – z nimi konfrontuje postępowanie oskarżycieli i kobiety… nie po to, żeby ich potępić, ale żeby okazać miłosierdzie. Boże Przykazania są warownym zamkiem, w którym człowiek znajduje ocalenie. Są wyrazem miłości Boga do człowieka, która dochodzi do pełni w Jezusie. 
Kiedy robimy rachunek sumienia, konfrontujemy nasze życie z Dziesięcioma Przykazaniami. Mogę w tej sytuacji zachować się jak faryzeusze i odejść, a mogę stanąć w pokornej postawie kobiety i doświadczyć Bożego miłosierdzia. 
 
primi sui motori con e-max