#JednoSłowo 2018

Sprawiedliwy

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Luty_07_02_18.jpgŚroda 5 tygodnia zwykłego

Słyszymy dziś najpierw o wielkiej mądrości króla Salomona, którą zachwyciła się królowa Saba. Jak pisze autor 1 Księgi Królewskiej: Nie było zagadnienia, którego król by nie znał i którego by jej nie wyjaśnił. Sama zaś królowa, po rozmowie z Salomonem mówi: Przewyższyłeś mądrością i powodzeniem wszelkie pogłoski, które usłyszałam. Kto z nas nie chciałby mieć takiej mądrości?

Nasze życiowe doświadczenie bliższe jest jednak temu, o czym mówi Jezus w Ewangelii. Nawet jeśli zrzucamy winę na innych, to i tak w końcu dochodzimy do prawdy, którą On tak dosadnie przedstawia swoim uczniom: Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota.

Choć nosimy w sobie pragnienie mądrości Salomona, to jednak o wiele bardziej dotkliwie doświadczamy głupoty naszego grzechu.

Dzisiejszy Psalm podpowiada nam, co zrobić, by pomimo bolesnego doświadczenia grzeszności naszego serca zaczerpnąć choć trochę z mądrości Boga, którą obdarzony był Salomon. Psalmista pisze o człowieku sprawiedliwym, którego usta głoszą mądrość, a język mówi to co słuszne.

Kim jest ów człowiek sprawiedliwy? Na czym polega owa biblijna sprawiedliwość? Najprościej mówiąc sprawiedliwy to ten, który dokładnie wypełnia w swoim życiu Słowo Boże: Powierzył Panu swoją drogę, zaufał Mu i pozwolił Bogu działać w swoim życiu. Prawo Boże jest w jego sercu i nie zachwieją się jego kroki.

Zranione grzechem nasze serce rodzi wiele zła. Ale nie jest to stan beznadziejny. Bóg chce leczyć nasze serca. Chce je porządkować swoim Słowem, uzdrawiać i umacniać w dobrym swoją łaską. Jeśli tylko Mu na to pozwolimy.

primi sui motori con e-max