#JednoSłowo 2018

Grosz

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Czerwiec_05_06_18.jpgWtorek 9 tygodnia zwykłego

Przynieście Mi denara, chcę zobaczyć”. Przynieśli, a On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?” Odpowiedzieli Mu: „Cezara”. Wówczas Jezus rzekł do nich: „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

Puenta dzisiejszej rozmowy Jezusa z faryzeuszami jest jasna: należy płacić podatki współczesnym cezarom – ponieważ noszą one na sobie obraz konkretnego systemu państwowego, monetarnego. Funkcjonują w konkretnej rzeczywistości finansowej danego kraju.

„Monetą”, która nosi w sobie obraz Boży i którą należy oddać Bogu jest człowiek. Ten obraz, zamazany przez grzech Jezus przyszedł w nas odnowić. Właśnie dlatego stał się człowiekiem, by Bóg „biorąc monetę naszego życia” w swoje ręce, zobaczył znajomy obraz swojego Syna wybity w naszym sercu. Bóg chce mieć wszystkie swoje monety w portfelu swojego Serca.

Starajcie się, aby On was zastał bez plamy i skazy, w pokoju…

Św. Piotr pokazuje nasze życie jako oczekiwanie na powtórne przyjście Pana przy końcu czasów. I jednocześnie zachęca nas do nieustannej troski o ten Boży obraz w naszym sercu, który zamazują i zniekształcają nasze codzienne grzechy. Kiedy wchodzę w rzeczywistość sakramentu pojednania, Bóg na nowo odbija we mnie obraz swojego Syna i chowa do portfela swojego Serca. Dla Boga bowiem, nie ma „monet” bezwartościowych. Liczy się każdy grosik.

primi sui motori con e-max