#JednoSłowo 2018

Prawda

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Marzec_21_03_18.jpgŚroda 5 tygodnia Wielkiego Postu

Historia trzech młodzieńców pojmanych przez króla Nabuchodonozora i wrzuconych do rozpalonego pieca uczy nas kilku spraw o prawdziwym życiu – we wszystkich odcieniach tego wyrażenia.

Sprawa pierwsza, to to, że prawdziwe życie jest możliwe tylko w prawdzie. Niby to takie banalne, a jednak gdy staramy się żyć jakimiś wartościami, które są nie po myśli dzisiejszego świata, słyszymy rzucane mniej lub bardziej poważne słowo napomnienia: Jeszcze ci się oczy otworzą, jeszcze poznasz co to znaczy „prawdziwe życie”.

Druga sprawa, to ta, że prawda wystawia nas na niebezpieczeństwo jakim jest konieczność opowiedzenia się po jakiejś stronie, jasnego wyrażenia swojego zdania, stanięcia w blasku reflektora i powiedzenia, że się z tym nie zgadzam. Nie łudźmy się, że wszystkim się to będzie podobać. Stanąć w prawdzie przed innymi, a przede wszystkim przed samym sobą, nazwania grzechu po imieniu, przyznania się do niego – to wszystko wymaga odwagi i naraża nas na niebezpieczeństwo.

Wymiar trzeci. Prawda, i idące za nią autentyczne dobro i piękno kosztuje – czasem nawet życie. Kiedy coś przychodzi nam zbyt łatwo, jest zbyt tanie, jest zbyt rewelacyjną promocją, okazją – zwykle okazuje się kłamstwem.

Wymiar czwarty, to ten, że tylko prawda daje autentyczną wolność. Poznacie prawdę i prawda was wyzwoli mówi Jezus. Tylko prawda ostatecznie jest w stanie nas przeprowadzić przez ogień krytyki, oskarżeń ze strony innych, ale także ze strony mojego serca. Prawda o miłości Boga do człowieka prowadzi Jezusa na krzyż, ale ta sama prawda na krzyżu się nie zatrzymuje, ale idzie dalej – aż do zmartwychwstania.

primi sui motori con e-max