#JednoSłowo 2018

Post Scriptum

b_250_250_16777215_00_images_Plakaty_2018_JednoSlowo_Maj_18_05_18.jpgPiątek 7 tygodnia wielkanocnego

Czytając Ewangelię św. Jana na samym końcu natrafiamy na dzisiejszy fragment, tzw. drugi epilog. Ledwie kilka wersetów wcześniej autor stwierdza, że już wszystko zostało powiedziane, a po przewróceniu kartki dodaje jeszcze swoiste Post Scriptum.

Znów jesteśmy nad jeziorem, znów nieudany nocny połów ryb i znów spotkanie z Panem i wszystko ulega zmianie. I znów pojawia się ognisko i znacząca rozmowa przy ogniu. Tym razem ta rozmowa przy ognisku nie jest jednak trzykrotnym zaparciem się Piotra, ale trzykrotnym doświadczeniem przebaczającej miłości Jezusa. Taka jest odpowiedź Boga na nasze ucieczki i zdrady.

Można to dzisiejsze Słowo potraktować także jako szkołę doświadczania przebaczenia i przebaczania innym.

Przebaczenie rodzi się zawsze w prawdzie. Piotr jest doskonale świadomy tego co zrobił, a przypominają mu o tym trzy pytania Jezusa, a nawet ognisko przy którym toczy się rozmowa. Pierwsze czytanie podpowiada nam, że wymaganiem prawdy jest także to, by powstrzymać na ile tylko możliwe emocje i pozwolić rozumowi rozeznać, osądzić co się stało. Przebaczenie jest decyzją mojej woli pobudzonej miłością potrafiącą wyjść ponad doznaną krzywdę.

Takiego przebaczenia doświadczamy za każdym razem, gdy o nie prosimy – o czym przypomina nam psalmista. Takie przebaczenie jest naszym zadaniem wobec innych.

primi sui motori con e-max