5.11.2012 - kochaj mimo wszystko!

Poniedziałek XXXI tygodnia zwykłego

Ewangelia na dzisiaj (Łk 14,12-14):

Jezus powiedział do przywódcy faryzeuszów, który Go zaprosił : „Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym się tobie odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”.

Minutka ze Słowem:

kochaj mimo wszystko!

Wolontariat – bezpłatna forma pomocy drugiemu człowiekowi. Jest wielu ludzi chętnie poświęcających swój czas, aby bezpłatnie komuś pomagać w szpitalach, hospicjach, domach dziecka. Nie otrzymują za to żadnych pieniędzy, jednak kiedy zostaną zapytani dlaczego pomagają bardzo często odpowiadają, że otrzymują bardzo wiele. Mówią o wdzięczności, uśmiechu, dobrym słowie osób, którymi się opiekują. Czują się potrzebne, docenione, ważne. Jednak czy to powinna być najważniejszą motywacją ich pomocy? Co, jeśli oczekiwanej wdzięczności nie ma? Jeśli w zamian otrzymujemy obojętność, niezrozumienie, czasem nawet odrzucenie? Czy wyciągnąć rękę do człowieka, który nas zranił, zawiódł?

Na ścianie domu dla dzieci w Kalkucie jest napis:

„Ludzie są nierozsądni, nielogiczni, egocentryczni

KOCHAJ ICH MIMO WSZYSTKO!

Jeśli czynisz dobro ludzie powiedzą, że jesteś samolubny

CZYŃ DOBRO MIMO WSZYSTKO!

Co dobrego zrobisz dzisiaj, jutro pójdzie w niepamięć

BĄDŹ DOBRY MIMO WSZYSTKO!

Uczciwość i szczerość narażą cię na cierpienie

BĄDŹ UCZCIWY I SZCZERY MIMO WSZYSTKO!

To co budowałeś przez lata może być zburzone w jedną noc

BUDUJ MIMO WSZYSTKO!

Ludzie pragną twojej pomocy, ale mogą cię zaatakować gdy im pomożesz

POMAGAJ LUDZIOM MIMO WSZYSTKO

Dawaj światu to co masz najlepszego, spodziewając się w zamian ciosów

DAWAJ ŚWIATU WSZYSTKO CO MASZ NAJLEPSZEGO MIMO WSZYSTKO

Dlaczego mam tak żyć??? Czy nie zasługuję na wdzięczność i akceptację tego co robię? Czy to coś złego? Oczywiście, że nie. Tylko warto pamiętać o jednym: wdzięczność jest darem, a nie obowiązkowym warunkiem , który nam się należy.

Jezus w dzisiejszej ewangelii mówi: ”kiedy urządzasz przyjęcie zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; zapłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”.

Panie Boże tak łatwo pisać takie mądrości. A Ty wiesz jakie jest moje serce i ile mi jeszcze brakuje. Pomóż mi pomagać mimo wszystko.

podpowiada Marta Okoniewska

 

primi sui motori con e-max