26.12.2014 - chwile próby

Święto św. Szczepana (26 grudnia)

Ewangelia na dzisiaj (Mt 10, 17-22):

Jezus powiedział do swoich Apostołów: „Miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić. Gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony’.

Minutka ze Słowem:

chwile próby

Słowa dzisiejszej ewangelii są wyjątkowo trudne. Zupełnie nie pasują do sielankowej atmosfery Bożego Narodzenia. Jednak życie Jezusa już od samego początku było naznaczone trudem.

Jeśli chcemy być Jego uczniami, nie możemy zatrzymywać się na sentymentalnym śpiewie kolęd przy choince, ale musimy na co dzień iść Jego drogą, nawet gdyby miała nas ona bardzo wiele kosztować. Święty Szczepan był pierwszym człowiekiem, który poniósł najwyższą cenę za wierność Jezusowi. Po nim było wielu innych i do tej pory ich nie brakuje. Wielu jest również szykanowanych, wyszydzanych i sądzonych z powodu Jego imienia.

Panie Jezu, daj nam odwagę i siłę w chwilach próby. Święty Szczepanie, wzorze wierności do końca, módl się za nami.

podpowiadają: Marta Okoniewska i Grzegorz Dobrowolski (narzeczeni)

primi sui motori con e-max