2015

15.07.2015 - zakryte przed mądrymi i rozprotnymi

Środa XV tygodnia zwykłego

Ewangelia na dzisiaj (Mt 11, 25-27):

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić”.

Minutka ze Słowem:

zakryte przed mądrymi i roztropnymi

Znać Ojca, znać Syna? Wzajemna relacja prawdy pomiędzy Ojcem i Synem. Jak sprawdzić kim są?  Niestety nie ma takiej możliwości. Tylko zawierzenie prawdzie przekazanej przez Syna prowadzi nas do źródła zrozumienia. To jedna z najbardziej nieprzyjemnych rzeczy jaką mamy do zrobienia. Zawierzyć bez niezależnych dowodów, a jeszcze bardziej, bez autorytetów potwierdzających i wyjaśniających – „zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. Co do istoty poznania, nie jesteśmy w stanie odwołać się do mądrych i roztropnych, uniwersytetów, profesorów, nauczycieli, księży, rodziców, prezydentów, filozofów, naukowców, lekarzy, ekonomistów, dziennikarzy, redaktorów, przedsiębiorców, przywódców związkowych, … Musimy się spotkać z Synem, sam na sam, i prosić o łaskę objawienia.

Jeżeli spotykam kogoś kto nie zna Pana, powinienem mu poradzić, aby wszedł do najbliższego kościoła i zaczął prosić, aby Syn zechciał mu objawić kim jest Ojciec. Nic nie ryzykuję, zawsze może on to objawienie odrzucić, a oszczędzam strasznie dużo czasu nie wdając się w dyskusje z wszystkimi mądrymi.

Panie, jak często trudno mi prosto i zwyczajnie uwierzyć bez tysiąca pytań i warunków z mojej strony. Ty jednak chcesz, abym uwierzył tak po prostu, bezwarunkowo, jak dziecko. Proszę, zmieniaj moje serce nieustannie, aby było zdolne do mocnej i prostej wiary.

podpowiadają Monika i Leszek Adamczykowie

primi sui motori con e-max