2015

27.07.2015 - gorczyczne drzewo

Poniedziałek XVII tygodnia zwykłego

Ewangelia na dzisiaj (Mt 13, 31-35):

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach”. Powiedział im inną przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło”. To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: „Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata”.

Minutka ze Słowem:

gorczyczne drzewo

Ziarnko gorczycy. Czy potrafimy sobie wyobrazić jak jest ono niewielkie? W Polsce znamy jedną z odmian tego nasienia i jej ziarna są naprawdę niewielkie. Usłyszałam nie dawno na kazaniu, że ta gorczyca, o którą chodzi w przypowieści to odmiana, która występuję na ziemiach, na których żył Jezus i jej ziarna mniejsze są od ziarenek maku. Z takiego niewielkiego ziarna wyrasta jednak drzewo, które przewyższa wszystkie inne.

W dzisiejszej ewangelii Jezus porównuje do niego Królestwo Niebieskie, którego odzwierciedleniem na ziemi jest czynione dobro. Przypomnijcie sobie sytuacje z życia jak z niewielkiego dobra powstały wielkie rzeczy. Nie raz czyniąc coś, w ogóle nie zastanawiamy się jakie to poniesie za sobą konsekwencje. Tymczasem Jezus mówi nam, że budowanie Królestwa Niebieskiego zaczyna się od małych rzeczy, tak małych jak ziarnko gorczycy, jak zaczyn, z którego powstanie pyszne ciasto. Pamiętajmy, że podobnie działa również zło, na pozór niewielkie - może wyrządzić wielką szkodę.

Dlatego znajdź dziś w Internecie zdjęcie ziarnka gorczycy i odpowiedz sobie na pytanie: czy jesteś w stanie czynić takie niewielkie dobro codziennie? A potem zobacz drzewo, które z tego ziarna wyrasta i buduj ze mną Królestwo Niebieskie tu na ziemi.

podpowiada Magda Giczewska

primi sui motori con e-max