2015

2.10.2015 - spójrz na dziecko

Piątek XXVI tygodnia zwykłego, wspomnienie świętych Aniołów Stróżów

Ewangelia na dzisiaj (Mt 18, 1-5.10):

W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim? On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje. Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie.

Minutka ze Słowem:

spójrz na dziecko

Już drugi raz w tym tygodniu Pan Jezus stawia przed nami dziecko, jako to największe w królestwie niebieskim. Stawia nam je za przykład uniżenia, prostoty, jako przykład do naśladowania. Dlaczego właśnie dziecko? Co takiego ma w sobie ten mały człowiek, że dla Boga jest najpiękniejszym przykładem dla nas dorosłych?

Spójrzmy na kilkuletnie dziecko. Ono bezgranicznie ufa swoim rodzicom. Nawet gdy pojawia się pierwszy bunt i ciągłe pytania „dlaczego?”, to zawsze, pełne ufności, trafia w ramiona mamy i taty.  Ono mówi prawdę. Nie wie jeszcze czym jest kłamstwo, nie jest przesiąknięte trudnościami i sytuacjami, w których nie raz dorosłym zdarza się zataić prawdę. Ono jest szczere w swoich uczuciach. Nie udaje, nie oszukuje samego siebie, lecz szczerze okazuje radość, smutek, miłość. Jeśli nie wiemy jak postępować – spójrzmy na dziecko. Czy ja potrafię tak bezgranicznie ufać Bogu, jak dziecko swoim rodzicom? Czy zawsze mówię prawdę? Czy potrafię być szczery przed sobą, ludźmi i Bogiem?

Dziś wspomnienie świętych Aniołów Stróżów. Czy znacie kogoś, kto wypowiada słowa tej modlitwy z większą ufnością i wiarą niż małe dziecko, które ze złożonymi rączkami klęczy przed swoim łóżkiem? Może to dobry dzień, aby znów stać się dzieckiem, aby odnowić swoją ufność, szczerość i prawdomówność? Aby jak dziecko prosić swego Anioła Stróża o wstawiennictwo i pomoc w naszej codzienności?

Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie i w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy. Strzeż duszy, ciała mego i zaprowadź do życia wiecznego. Amen

podpowiadają Marta i Patryk Cyroń

primi sui motori con e-max