2015

7.11.2015 - Bóg i mamona

Sobota XXXI tygodnia zwykłego

Ewangelia na dzisiaj (Łk 16, 9-15):

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobra kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: „To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych”.

Minutka ze Słowem:

Bóg i mamona

Mocne słowa dziś wypowiada Chrystus do swoich uczniów. Jasno przykazuje im iż mają żyć  uczciwie i sprawiedliwie. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Bóg zna każdy nasz krok, każda chwila naszego życia jest dobrze zaplanowana, ale Bóg dając nam rozum i wolną wole nie narzuca się nikomu. Przygląda się uważnie w jakim kierunku zmierza nasze życie. Jeśli zrobimy coś nie tak, Bóg nam wybacza. Jednak  musimy to uznać przed Nim i ze skruszonym sercem wziąć na siebie pokutę jaka się należy.

Niektórzy myślą, że sami mogą swoim życiem tak kierować, aby tylko było łatwo, przyjemnie i bez problemów. „Małe oszustwo nikomu nie zaszkodzi, a mi będzie lepiej bo zyskam coś czego pragnę”. Jezus dziś mówi: kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. I tak właśnie jest, zwykle zaczyna się od drobnostki, a kończy się na rzeczach dużych. Wystarczy raz spróbować. Kiedy się uda, to następna nieuczciwość przychodzi łatwiej. Nie tędy droga! Bóg zna nasze serca i nie będzie litował się nad tymi, którzy nie okażą skruchy i szczerze nie wyznają swojej winy. Bóg chętnie okazuje miłosierdzie tym co są sprawiedliwi tak w rzeczach wielkich, jaki i w tych najmniejszych. Sam nam mówi: Cokolwiek uczynicie jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili. Strzeżmy się więc złych uczynków i nawyków, abyśmy nie utracili życia przy boku naszego Ojca.

Ty Boże wszystko wiesz, Ty znasz moje serce, więc prowadź mnie wiekuistą drogą!

podpowiada Jola Polak

primi sui motori con e-max