2016

31.07.2016 - mieć więcej?

XVIII Niedziela Zwykła (C)

Ewangelia na dzisiaj (Łk 12, 13 – 21):

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem». Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?» Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia». I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».

Minutka ze Słowem:

mieć więcej?

Starsze pokolenie doskonale pamięta czasy, kiedy każdy szanował chleb i nikt nie wyrzucał go do śmieci. Wielu nie może zapomnieć lat, w których każdy dzielił się tym co miał, z tymi, którzy mieli mniej lub którym doskwierała prawdziwa bieda. Gotowość do dzielenia się z innymi wynikała ze sposobu patrzenia na świat, z filozofii życia. Może to jest uproszczenie, ale „kiedyś” ludzie mieli świadomość, że to kim są i to, co mają, wszystko zawdzięczają Bogu. Ludzie cieszyli się szczęściem innych oraz współczuli biedzie. A dziś?

Nie można powiedzieć, że dziś wszystko jest inne, że dzisiaj to wszyscy są skrajnymi egoistami, których inni nie obchodzą, a kiedyś to było pięknie. Przed dwoma tysiącami lat było podobnie: Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia. Jak odczytać to wezwanie? Czy to jakaś przestroga?

Panie Jezu, dziękuję Ci za to kim jestem, i za to, co mam. Dziękuję, że opiekujesz się mną i proszę pozwól mi widzieć innych oraz otwieraj moje serce i ręce dla nich. Za wszelki egoizm i bezmyślność, przepraszam Cię!

podpowiada ks. Gienek Ploch

primi sui motori con e-max