2016

12.08.2016 - single czy osoby stanu wolnego?

Piątek XIX tygodnia zwykłego

Ewangelia na dzisiaj (Mt 19, 3-12):

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem”. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela». Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz przykazał dać jej list rozwodowy i odprawić ją?» Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę – chyba że w wypadku nierządu – a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo». Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». On zaś im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są także bezżenni, którzy ze względu na królestwo niebieskie sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!»

Minutka ze Słowem:

single czy osoby stanu wolnego?

Ile osób nie weszło nigdy w związek małżeński? Ile osób poświęciło swoje życie Bogu lub jakiemuś szlachetnemu celowi, który sprawił, że osoby te postanowiły być stanu wolnego? Ile mamy w świecie singli? Na te pytania chyba nikt nie jest w stanie dokładnie odpowiedzieć. Nie o odpowiedź jednak idzie. Doświadczenie uczy, że osób takich jest naprawdę wiele. Wystarczy rozejrzeć się wśród swoich znajomych…

Jedni dokonali świadomie wyboru, i w którymś momencie swojego życia uznali, że będzie dobrze być osobą stanu wolnego. Tym jest czasem trudno. Inni nigdy się z takim stanem rzeczy nie pogodzili, i tym jest chyba najtrudniej. Są jeszcze inni: od kilkunastu lat dosięga nas (w Polsce) nowy styl życia, jakim jest bycie singlem. Na zewnątrz wydaje się, że są zadowoleni z życia; nie martwią się zbytnio o nic; mogą wędrować po świecie; zdaje się, że są bez zobowiązań, co w pewnych kręgach bardzo się liczy. Czy jednak, ci ostatni, nie mają czasem trudnych dni?

Uczniowie Jezusa stawali również przed wyborami, dotyczącymi sposobu życia. Jezus wykłada im naukę o małżeństwie, a potem dodaje: Są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki tak się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni.

Panie Jezu, jestem jednym z tych, którzy dla królestwa niebieskiego nie weszli w związki małżeńskie. Zawierzam Twojej miłości wszystkie osoby stanu wolnego, niezależnie od tego, co sprawiło, że tak żyją. Rozlewaj na nas Twoją miłość i uczyń nas na naszej drodze szczęśliwymi! Potrzebujemy Ciebie i potrzebujemy ludzi dobrych i mądrych wokół siebie. Dziękuję Ci Panie za Twoją wierność!

podpowiada ks. Gienek Ploch

primi sui motori con e-max