V Ndz Wielkanocna Ewangelia Jana 14, 1-12 „Ojcostwo i dziecięctwo”

Jak zobaczyć Ojca?

FILIP 

„Panie pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy” zakrzykną z taką determinacją, wielkim pragnieniem, to przecież nam wystarczy, nie trzeba nic więcej jak tylko obraz ojca. To zdanie padło, po trzech latach bycia przy Jezusie, chodzenia za nim, słuchania jego słowa. Bycia przy Synu. Jednak Filip dalej jakby go nie znał. Nie wiedział, jak wielkie odbicie Ojca ma przed sobą. To trochę brzmi jak jakaś jedna z Top 10 gaf apostołów. Jednak, czyż my tak często nie robimy tego samego, wciąż głowiąc się jaki jest ojciec? Postrzegając Go jako jakąś tajemniczą postać ukrytą przed nami. Kim jest Ojciec i jak go zobaczyć?  Skupiamy się na sednie ojcostwa,  na jego znaczeniu, a omijamy sedno dziecięctwa. Tak często pyta się przyszłych lub teraźniejszych rodziców o to, co to znaczy być ojcem czy matką, a czy ktoś kiedyś  zadał im pytanie jak to jest być synem czy córką ? Co to znaczy być dzieckiem największego rodzica na ziemi –  Boga Ojca?  

Jezus mówi krótko Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Nie odpowiada o tym, czym jest ojcostwo, ale wskazuje na samego siebie, na trzy ważne kwestie PATRZENIE,  SŁUCHANIE I WIARĘ.  Jezus nie daje prostych odpowiedzi, ale zachęca do odkrycia własnej drogi bycia dzieckiem, do powrotu do samego siebie, poszukiwaniu Ojca, który jest mój, który jest moim tatusiem. W intymnej relacji przez Jezusa.

Przy odpowiedzi na pytanie Jak zobaczyć Ojca, warto pamiętać, aby  też zobaczyć Mamę. Mama jest przy ojcu, wskazując na swoje dzieci, wskazuje też na Niego. Maryja jest taką mamą, która zawsze doprowadza nas do Jezusa, a tym samym do Boga Ojca. Czasem może pojawić się lęk, że gdy przecież będą modlić się przez Maryi, mówić o Maryi, może gdzieś z naszych oczu zniknąć Jezus. Nic bardziej mylnego! Zobacz na obraz, który tu widzimy. Kobieta trzymająca delikatnie i subtelnie swoje dziecko. Całująca jego policzek, tuląca do swoje piersi, jednak dziecko jakby nie jest nią zainteresowane, wpatruje się w inną stronę. W jego oczach widać odbicie światła.  To Maryja, która się nami opiekuje zawsze kieruje nas ku Światłości Świata – Jezusowi. Mama, która chce by jej dzieci były sobie bliskie, by Jezus był w relacji z każdym z nich. 

Czy Ty już poznałeś mamę? Jeżeli to zrobisz, pójdziesz jej drogą, zobaczysz wkrótce i Ojca.