Slide One

poznaj nas

Slide One

poznaj nas

previous arrow
next arrow
Duszpasterstwo Akademickie Resurrexit
kim jesteśmy
struktura
co, gdzie, kiedy
świadectwa
dowiedz się o nas więcej
POZNAJ NAS

Dlaczego DAR?

Duszpasterstwo Akademickie “Resurrexit”, w skrócie DAR, jest przestrzenią wzajemnego obdarowania. Św. Jan Paweł II mówił, że „człowiek jest na tyle sobą na ile siebie posiada i może dać siebie tylko kiedy siebie posiada”. Nasza wspólnota jest naszym darem, a my jesteśmy obdarowani. Dajemy czas Bogu, aby On zatroszczył się o nas. Dajemy sobie nawzajem czas , aby się poznać i ubogacić. Każdy z nas odkrywa też to że jest darem dla siebie samego, że życie jest darem, którym się cieszymy!

 

Historia duszpasterstwa

Nasze duszpasterstwo powstało w 2000 r. Ks. Abp Alfons Nossol wraz z wykładowcami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego pragnęli stworzyć przestrzeń dla studentów różnych opolskich uczelni, aby młodzi ludzie mogli wymieniać się doświadczeniem wiary i razem się rozwijać. “Resurrexit” oznacza zmartwychwstał. W naszym centrum jest wspólne doświadczenie Jezusa, który za nas umarł, zmartwychwstał i żyje. Pierwszym duszpasterzem, założycielem był śp. ks. Radek Chałupniak (+2020), który z ks. Jerzym Kostorzem, przez 10 lat prowadzili DAR. Po nich przez wiele lat duszpasterzami byli ks. Marcin Cytrycki i Eugeniusz Ploch oraz wielu fantastycznych innych księży, którzy pomagali studentom. Przez 20 lat Resurrexit się zmieniało, aby być blisko studentów.

 

Nasz cel

Chcemy w środowisku młodych ludzi rozmawiać o wierze, razem się modlić i wspólnie spędzać czas. Tworzymy otwartą przestrzeń dla studenckich wspólnot, jakimi są wspólnota DAR oraz RCS. Ponadto razem ewangelizujemy, organizujemy rekolekcje, wyjazdy rekreacyjne i wiele innych ciekawych inicjatyw. Naszym celem jest pogłębiać więź z Panem Jezusem i z Nim przeżywać czas młodego-dorosłego człowieka.

Nasza siedziba mieści się w piwnicy kościoła seminaryjno-akademickiego przy. ul. Wojciecha Drzymały 1c.

Zapraszamy serdecznie!

Duszpasterz

Ks. Łukasz Knosala, jest odpowiedzialny za to co dzieje się w DAR od 2018r. Urodził się 5 czerwca 1987 r., a święcenia przyjął 26 maja 2012r., wcześniej był wikarym w Opolu (parafia Przemienienia Pańskiego) i Kluczborku (parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych). Od początku kapłaństwa związany z katechezą w szkołach średnich i formacją młodych ludzi. Współprowadzi rekolekcje dla małżeństw, związany z rożnymi kościelnymi wspólnotami. Lubi spotykać się z ludźmi, zawiązywać znajomości i wspólnoty, słucha i uczy słuchania innych (jest gadułą:). Interesuje się duchowością chrześcijańską.
Kontakt do księdza: lknosala@gmail.com

Wspólnota RCS

Sandra Wcisło zajmuje się animowaniem wspólnoty RCS. Jest studentką V roku medycyny i wielką miłośniczką życia. Chętnie angażuje się we wszystko, co związane jest z tematyką pro-life. Zawsze chętnie wysłucha. Uwielbia spacery, podróże i nocne adoracje NS. Sandra nieustannie zaprasza do Kliniki Czystych Serc. Tam Pan Jezus uzdrawia poranione serca i uczy jak kochać piękną, czystą miłością. Kontakt; sandrawcislo@onet.pl

Media

Agata Gorszanów pełna energii studentka psychologii UO. Ogarnia wiele tematów jednocześnie. U nas odpowiada m.in. za social-media. Dba o to, żeby każdy o nas się dowiedział! Swoje doświadczenie w ewangelizacji i liderowaniu zdobywała w harcerstwie i Szkole Nowej Ewangelizacji.

ania-lakota

Muzyczni

Ania Lakota, studentka muzykologii UO, dyplomantka Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Jest zakochana w muzyce i wierzy, że wypływa ona z serducha człowieka i przez nie. Po czym ją poznasz? Pewnie po uśmiechu i kolorowych trampkach.
Kontakt: ania.lakota@op.pl

LSO

Szczepan Olechnowicz odpowiada za Liturgiczną Służbę Ołtarza w naszym DA. Szczepan studiuje informatykę na PO. Od 10 lat (?) służy w nabożeństwach w swojej rodzinnej parafii. Jest zaangażowany w kursy ewangelizacyjne Alpha i nie tylko. Jeżeli chcesz służyć u nas lub masz pytania związane ze służbą to kontaktuj się: szczepanolechnowicz@gmail.com

ABS

Ks. Łukasz nie jest absolwentem DAR, ale raz w miesiacu spotyka się z absolwentami, którzy lubią wracać do naszej piwnicy. ABS razem się modlą i pogłębiają teologiczną wiedzę. Jeżeli chcesz dołączyć do ABS zapraszamy w każdy 2-gi czwartek miesiąca.

WWW

Paweł Król absolwent informatyki na PO, pracuje w branży IT. W DAR dał siebie poznać jako człowiek z gitarą, konkretny i radosny. Szalony tancerz, który ogarnia nam stronę www.

Grupa teatralna

Gosia Kulczak ukończyła licencjat z kulturoznawstwa. Interesuje się sztuką, kulturą i sama ją tworzy. Jej ekspresja i naturalna zdolność wyrażania siebie jest świetnym argumentem, żeby razem z Gosią uczyć się teatru. Więcej o twórczości Gosi można znaleźć na Błętki do nieba (fb:@blekitnam). Jeżeli chcesz zapisać się do grupy teatralnej to kontaktuj się: gosiakulczak98@gmail.com

Poniedziałek – Wspólnota DAR

Spotkania otwarte dla studentów, którzy tworzą wspólnotę młodych wierzących. DAR to ludzie, którzy chcą razem przeżywać życie i dzielić się Jezusem. Spotykamy się w duszpasterstwie w każdy poniedziałek. Zaczynamy adoracją z możliwością spowiedzi o 18.30, pół godziny później celebrujemy Eucharystię, a po niej coś jemy i się formujemy. Tematy i serie spotkań ogłaszamy na FB i IG.

 

Wtorek – Szkoła relacji

Spotkania odbywają się w każdy wtorek. Chcemy razem rozmawiać o relacjach, zasadach komunikacji, posłuchać o teorii, ale też w formie warsztatowej poćwiczyć relacje. Są to spotkania pełne śmiechów i lekkości. Dajemy sobie czas i przestrzeń na ćwiczenie relacji. Od 18.30 mamy adorację z możliwością spowiedzi, pół godziny później celebrujemy Eucharystię, a po niej mamy czas na Szkołę relacji. Zapisy do szkoły relacji są u duszpasterza. Grupa jest zamknięta. Uczestnicy zobowiązują się do regularnego udziału w spotkaniach.

 

Środa – Szkoła medytacji

Czym jest medytacja, z czego się składa, jakie są jej etapy, z czym trzeba się zmagać w skupieniu oraz na czym ją oprzeć. To będą zagadnienia o których będziemy mogli usłyszeć na Szkole Medytacji. Po krótkiej teorii będzie czas na praktykę. Języka najlepiej się uczy mówiąc, z medytacją jest podobnie. g.20.00 teoria, g.20.15 wprowadzenie w medytację, g.20.30 półgodzinna medytacja.
W II śr miesiąca o godz. 18.00 Sandra zaprasza na grupę Pro life
W III śr miesiąca o godz. 18.30 jest spotkanie Ruchu Czystych Serc

 

Czwartek – Męska formacja

g. 18.30 adoracja/spowiedź,
godz. 19.00 Msza św.,
godz. 20.00 spotkania formacyjne na niektóre warsztaty obowiązują zapisy. Tematy i serie spotkań ogłaszamy na FB i IG.

 

Piątek

W każdy I pierwszy piątek miesiąca spotkanie Połączonych Miłością. Msza w o dobrą żonę/męża o godz. 19.00. Przed Mszą możliwość spowiedzi i adoracji, a po spotkanie integrujące. Więcej na FB i IG Połączeni Miłością Opole.

W pozostałe piątki Modlitwa tańcem o godz. 19.30

 

Msza w kościele na Górce

Od poniedziałku do piątku o godz. 12.00 ksiądz duszpasterz zaprasza na Mszę św. w kościele na Górce. Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha znajduje się na wzgórzu akademickim, tuż obok Solarisa. W czasie roku akademickiego zapraszamy na Mszę w samo południe, którą zaczynamy Aniołem Pańskim, a kończymy specjalną modlitwą za Młode Pokolenie.

 

Rekolekcje

W ciągu roku organizujemy kilka serii rekolekcji. Na dobry początek odbywają się w październiku i są dla nas czasem zebrania się wspólnoty i obrania kierunku w nowym roku akademickim.

Rekolekcje Adwentowe i Wielkopostne pomagają nam przygotować się do świąt, a zaproszeni goście wprowadzają nas w nowe przestrzenie bożego działania. Rekolekcje odbywają się w kościele seminaryjno-akademickim.

Nasz duszpasterz z zaprzyjaźnionymi małżeństwami prowadzi rekolekcje dla małżeństw. Jest to dobra propozycja dla naszych rodziców oraz tych z nas, którzy są już w małżeństwie.

 

Weekend dla zakochanych

Dwa razy w roku we współpracy z Spotkaniami Małżeńskimi organizujemy kurs przedmałżeński. Jest to certyfikowany kurs konieczny do zawarcia ślubu. Nasze weekend to kilkanaście warsztatów i świadectw. Szczegóły w zakładce na samej górze strony.

 

Wyjazdy

Kilka razy w roku organizujemy wspólny czas gdzieś, gdzie jest pięknie. Wyjazd jesienny, narty zimą, czy majówka to nasze stałe propozycje. Ponadto czas wakacji, to wspólne góry lub kajaki i morze. Jak przeżywamy wyjazdy? Koniecznie zobacz w galerii.

Christus vivit „Młodość i starość. Jezus podnosi”

#DARświadectwa#Młodośćistarość#Jezuspodnosi Historia dwóch braci oraz ojca (Łk 15, 11-32), to cześć mojej historii. Chciałabym, aby każdy przez to świadectwo zdał sobie sprawę, że życie jest pełne trudnych momentów, ale gdy tylko zaufamy Bogu czeka nas perspektywa życia przy Nim w bezgranicznej miłości. Każdy człowiek bez względu na wiek ma dar młodości, który jest siłą do […]

Czytaj więcej

Christus vivit „Jezus czuwający”

#DARświadectwa#Jezusczuwający#ChristusVivit Odkąd pamiętam w moim domu rodzinnym chodziło się do kościoła. Zawsze w niedziele, a gdy zostałem ministrantem (w wieku dziecięcym) również w tygodniu. Na początku rodzice bardzo pilnowali abym chodził na podjęte służby, a z czasem sam zacząłem tego pilnować. Jednak służba, którą podejmowałem nie wypływała z serca. Wielokrotnie pytałem siebie po co mam […]

Czytaj więcej

Christus vivit „Czułość i pokora Ojca. Młode serce”

#DARświadectwa#ChristusVivit#CzułośćipokoraOjca#Młodeserce Wybierając ten fragment CV, myślałam o tym długim procesie, przez który Bóg mnie prowadzi oraz o momencie tu i teraz, w którym dotyka na nowo mojego serca. Z Panem Bogiem chodzę tą naszą wspólną drogą 23 lata, ale tak bliżej i świadomiej od 8 lat, od momentu, kiedy doświadczyłam jego wielkiej namacalnej obecności, bliskości […]

Czytaj więcej

DAR MIŁOŚCI – Ania

W moim życiu nasze duszpasterstwo pojawiło się w 2018 r. Na jednym z czuwań dekanalnych w Kamieniu Śląskim, na którym pojawiłam się spontanicznie z przyjacielem, poznałam księdza Łukasza, od którego dowiedziałam się o duszpasterstwie w Opolu jako pierwszego. Za niedługo, bo w październiku, zagrałam na rekolekcjach na dobry początek, które zorganizowane były na rozpoczęcie nowego […]

Czytaj więcej

DAR MŁODOŚCI – ks. Łukasz

Moja przygoda z D.A. Resurrexit zaczęła się dwa lata temu, kiedy to pewnego dnia zadzwonił do mnie ks. bp Andrzej Czaja i zaprosił na rozmowę, czy mógłbym i czy bym chciał zostać akademickim duszpasterzem. W mojej głowie nie było wcześniej ani takich marzeń, ani tym bardziej planów. Na czym polega duszpasterstwo i czym zajmowali się […]

Czytaj więcej

DAR SPOTKANIA – Ania

Do duszpasterstwa pierwszy raz przyszłam w pewien październikowy poniedziałek na kolację, po dokonaniu na mieszkaniu odkrycia, że lodówka sama się nie uzupełnia. To było na pierwszym roku studiów, czyli ponad cztery lata temu. Dużo się od tego czasu minęło i dużo się zmieniło, jak również wiele dobra mnie spotkało w DARze. Na początku bałam się […]

Czytaj więcej

DAR PIĘKNEGO WZRUSZENIA – Marysia

Pierwszy raz przyszłam do duszpasterstwa w 2013 roku na Ruch Czystych Serc. Urzekła mnie wtedy radość i otwarcie na innych w tej wspólnocie. Do końca studiów uczęszczałam głównie na RCS w Duszpasterstwie. Na pierwsze spotkanie przyszłam dzięki mojej koleżance Sylwii, której jestem bardzo wdzięczna. Od ludzi, których poznałam w tamtym czasie w Duszpasterstwie biła radość, […]

Czytaj więcej

DAR NADZIEI – Gosia

Moja droga do duszpasterstwa nie od razu była dla mnie oczywista. Ostatnie półtora roku było dla mnie trudne, chwilami bardzo trudne i bardzo mnie doświadczyło, choć na pewno wiele to we mnie zmieniło i pomogło wzrosnąć . Moje pomysły i próby angażowania ludzi, tworzenia czegoś wspólnie, wprowadzania zmian po długim czasie starań upadły, nie spotkały […]

Czytaj więcej

DAR POZNAWANIA – Natalia

Rozpoczynając studia w Opolu, nie miałam tam żadnych znajomych. Na studiach same obce mi osoby, żadnej znajomej twarzy, ale mimo to postanowiłam pójść na pierwsze spotkanie do duszpasterstwa, domyślając się, że tam również nie będę nikogo znała. Uważam siebie za osobę raczej nieśmiałą i zamkniętą na nowe osoby, żeby komuś zaufać, potrzebuję czasu. Przekraczając po […]

Czytaj więcej

DAR POKOJU – Vita

Duszpasterstwo Akademickie Resurrexit – to miejsce gdzie odpoczywa moja dusza. Czuję się tutaj bezpiecznie, czuję się jakbym była „u siebie”. Tutaj uświadomiłam sobie że jednak Bóg mnie kocha, że jest obecny tu i teraz, już w tym momencie. Nie muszę czekać na „kiedyś” żeby się z Nim spotkać. On na mnie czeka w tej przytulnej […]

Czytaj więcej

DAR ZMIANY ŻYCIA – Ela

Cześć! Zawsze głęboko wierzyłam, że wspólnota stanowi źródło wiary, rozwoju i zbliża do Miłości. Bez wspólnoty trudno jest żyć. Wiedziałam to i czułam, że tak jest. Dołączając do cotygodniowych spotkań w duszpasterstwie Ressurrexit, świadomie podjęłam decyzję, by coś zmienić w swoim życiu. Wiedziałam, żeby to zrobić, potrzebuję ludzi i wsparcia. Ufałam, że to miejsce wydobędzie […]

Czytaj więcej

DAR DRUGIEGO DOMU – Magda

DAR jest dla mnie prawdziwym darem. Drugim domem… Towarzyszy mi już ósmy rok, cały okres odkrywania swojego powołania, miejsca na ziemi. Studiując chemię nie spodziewałam się, że to miejsce stanie mi się tak bliskie. Wówczas przychodziłam jedynie na rekolekcje. Usłyszane treści już wtedy pomagały mi dojrzewać, odkrywać siebie i w wzroście w wierze. Jednak nie […]

Czytaj więcej

DAR ROZWOJU – Daniel

Dzięki Duszpasterstwu na nowo zrozumiałem czym jest prawdziwy rozwój. Nie chodzi tu o ten coachingowy rozwój, w którym człowiek skupia się rzeczach materialnych i własnych egoistycznych ambicjach (kiedyś tak właśnie myślałem i postępowałem). Dziś rozwój kojarzy mi się z DAREM, ponieważ tu uczę się budować RELACJE oparte na wzajemnej życzliwości i przyjaźni. Wcześniej – nie […]

Czytaj więcej

DAR SŁUŻBY – Agata

Dlaczego DAR? Ponad 2 lata temu, przyszłam w ciemno na pierwsze moje spotkanie do naszej piwnicy. Nie wiedziałam co to są ABSy, dopiero po przyjściu okazało się, że jest to spotkanie z księdzem dla absolwentów, a ja sama wtedy byłam na pierwszym roku studiów. Ksiądz mnie na szczęście wtedy nie wygonił do domu… No i […]

Czytaj więcej

DAR MIŁOŚCI – Szczepan

DAR MIŁOŚCI Moje drugie mocne doświadczenie Boga, odbyło się w duszpasterstwie w 2018 roku w czasie adwentu. Pamiętam, że to było na jednej z pierwszych mszy św. roratnich, które mieliśmy o 6:15. Nie pamiętam już, czy poczułem to coś podczas mszy, ale pamiętam, że gdy wyszedłem z kaplicy po skończonej mszy i patrzyłem na wychodzących […]

Czytaj więcej

DAR PRAWDY – Agnieszka

Można by powiedzieć, że moja przygoda z Duszpasterstwem Ressurexit rozpoczęła się przypadkowo, jednak wierzę, że w moim życiu nic nie dzieje się przypadkiem, bez przyczyny, wszystko ma sens. Jak to się u mnie zaczęło? Przyszłam na planszówki. Pierwszy raz przekroczyłam próg tego miejsca 18 lutego 2019 roku (to dla mnie szczególnie ważna data, dlatego tak […]

Czytaj więcej